“خوب شنیدن حق همه ماست”

به سایت رسمی مرکز ارزیابی شنوایی پاستور خوش آمدید.

 • dehghan.audio@yahoo.com
 • 02156128665
 • 09196714723

نکاتی برای استفاده بهتر از سمعک‌ها

نکاتی برای استفاده بهتر از سمعک‌ها

سمعکی را استفاده کنید که برای گوش شما تنظیم شده باشد. چنانچه سمعک درست بر اساس کم شنوایی شما تنظیم نشده باشد، نه تنها کمکی به شما نمی کند بلکه می تواند به شنوایی شما آسیب بزند.

براي كساني كه در هر دو گوش از سمعك استفاده مي كنند، مهم است كه از سمعك درست براي هر گوش استفاده نمايند. چون قدرت هر سمعك بسته به میزان كم شنوايي آن گوش ممكن است متفاوت باشد. براي اين منظور يك علامت آبي (برای گوش چپ) و يا قرمز (برای گوش راست) بر روي سمعك شما نصب مي شود. اين علامت رنگي ممكن است بر روي بدنه سمعك يا داخل در باتري آن قرار بگيرد.

اگر از کیفیت صدای سمعک راضی نیستید، باید توجه داشته باشید که سمعک های دیجیتال برای انواع و اشکال مختلف کم شنوایی قابل تنظیم هستند. اما برای رسیدن به یک تنظیم خوب و مناسب، ممکن است نیاز به چند بار مراجعه به کارشناس شنوایی وجود داشته باشد. پس حوصله، صبر و همکاری شما برای تنظیم سمعکتان ضروری است.

 • عادت کردن به صدای سمعک
 • نکاتی برای مراقبت و نگهداری از سمعک
 • نکاتی برای اطرافیان فرد کم شنوا

عادت کردن به صدای سمعک

حتی با وجود بهترین تنظیم ها، اولین تجربه صدای سمعک کمی غیر عادی به نظر می رسد. گوش شما که مدتی کم شنوایی داشته و از شنیدن بسیاری از اصوات محیط محروم بوده، دوباره با صداهایی مواجه می شود که در محیط وجود دارند اما شما فراموششان کرده بودید و به شنیدن آنها عادت ندارید.

جهت عادت کردن به صدای سمعک؛

 • در یکی دو روز اول فقط سمعک را 3-2 ساعت در روز و در منزل استفاده کنید.
 • ساعات استفاده از سمعک را به تدریج افزایش دهید
 • پس از حدود یک هفته و با عادت کردن به صدای آن، می توانید خارج از منزل و هر جایی که بخواهید از سمعکتان استفاده کنید.

نکاتی برای نگهداری و مراقبت از سمعک

1- لطفا از دستکاری سمعک جدا پرهیز کنید و اگر سمعک دچار اشکالی شد آن را به کارشناس شنوایی خود ارجاع دهید تا توسط لابراتوار مجاز فوناک نسبت به تعمیر آن اقدام شود.

2- سمعک خود را از منابع رطوبت و حرارت دور نگه دارید. همیشه قبل از دوش گرفتن یا شنا کردن، سمعک را بردارید. آن را نزدیک پنجره یا داخل اتومبیل رها نکنید. سمعک را از تکان یا ارتعاش شدید حفظ کنید.

3- کرم های آرایشی و اسپری های مو می توانند به سمعک شما آسیب برسانند.

4- عکس برداری پزشکی، سی تی اسکن و MRI می توانند در عملکرد سمعک شما اختلال ایجاد کنند.

5- باتری های سمعک چنانچه بلعیده شوند، می توانند سمی و آسیب رسان باشند. لطفا آنها را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

6- اگر می خواهید برای مدت طولانی از سمعک استفاده نکنید، باتری آن را خارج کرده و سمعک را در جعبه محافظ آن نگهداری کنید.

7- اگر در داخل يا پشت گوش خود احساس درد يا التهاب داشتيد، لطفا سمعك را برداريد و با كارشناس شنوايي خود مشورت كنيد. ممكن است نياز باشد به پزشك مراجعه كنيد.

8- از الكل، آب و صابون يا هر ماده پاك كننده ديگري براي تميز كردن سمعك خود استفاده نكنيد. لوازم خاصي براي نگهداري و تميز كردن سمعك وجود دارد. كارشناس شنوايي شما مي تواند براي تهيه اين مواد به شما كمك كند.

نکاتی برای اطرافیان فرد کم شنوا

 • طبیعی و واضح صحبت کنید؛ لازم نیست داد بزنید. صدای بلند ممکن است باعث شود صدای خروجی سمعک اعوجاج پیدا کند (بد فرم شود) و حتی ناراحت کننده باشد.
 • نزدیک شوید؛ کاهش فاصله گوینده و شنونده مفید است و درک گفتار را بهتر می کند. این روش به ویژه وقتی سر و صدای محیط زیاد است بسیار اهمیت دارد.
 • رو به شنونده باشید؛ همه ما لب خوانی می کنیم اما برای کم شنوایان بسیار مهم است که به وسیله لب خوانی بتوانند اصوات گفتار را تکمیل کنند.
 • به محیط توجه کنید؛ از یک اتاق به اتاق دیگر صحبت نکنید. سعی کنید در اتاقی که سر و صدای مزاحم مثل ماشین لباسشویی، جارو برقی یا موسیقی خیلی بلند دارد گفتگو نکنید .
 • واضح و شمرده صحبت کنید؛ کامل و درست ادا کردن کامات درک گفتار را بهبود می بخشد.
 • به یاد داشته باشید که استفاده از سمعک می تواند خسته کننده باشد؛ وقتی با فرد کم شنوایی که به تازگی از سمعک استفاده می کند صحبت می کنید، مراقب نشانه های خستگی باشید. اگر شنونده خسته شده است به وی فشار نیاورید و گفتگو را طولانی نکنید.

کانال تلگرام

pastor_samak@

اینستاگرام

pastor_samak

زمان پذیرش

روزهای فرد (یک‌شنبه، سه‌شنبه و پنج‌شنبه) ساعت 15:00 الی 20:00

تهران اسلامشهر

خیابان مطهری کوچه پنجم جنب داروخانه دکتر حاتمی (روبروی ساختمان پزشکان پاستور) پلاک 9 طبقه اول