“خوب شنیدن حق همه ماست”

به سایت رسمی مرکز ارزیابی شنوایی پاستور خوش آمدید.

  • dehghan.audio@yahoo.com
  • 02156128665
  • 09196714723

تفاوت بین سمعک و کاشت حلزون گوش چیست؟

تفاوت بین سمعک و کاشت حلزون گوش چیست؟

تفاوت بین سمعک و کاشت حلزون گوش چیست

کاشت حلزون گوش و سمعک هر دو وسیله ای پزشکی برای درمان کاهش شنوایی حسی-عصبی که شایع ترین نوع کاهش شنوایی می باشند٬ به کار می رود.اگر چه هر دو برای درمان کاهش شنوایی می باشد ولی استفاده از سمعک معمول تر از کاشت حلزون گوش می باشد. سمعک ها درجات متفاوت کاهش شنوایی از ملایم تا شدید را بهبود می بخشند.اغلب افراد با کاهش شنوایی که کاندید استفاده از سمعک می باشد به وسیله تقویت صدا در فرکانس هایی که افت دارند٬ از سمعک سود می برند.

 

کاشت حلزون گوش زمانی استفاده می شود که سمعک ناکافی باشد.به طور عمده در درمان کاهش شنوایی حسی-عصبی شدید تا عمیق که به علت کاهش یا نبود سلول های مویی خارجی ایجاد شده استفاده می شود. کاشت حلزون از جایگزینی عملکرد حلزون آسیب دیده و تحریک مستقیم عصب استفاده می کند.

 

۱کاشت حلزون گوش برای هر ۱۶۰۰۰ سمعک

اداره کل دارو و غذا تخمین زد که در سال ۲۰۱۲ حدود ۵۸۰۰۰ بزرگسال و ۳۸۰۰۰ کودک در امریکا از کاشت حلزون استفاده می کنند.این در حالی است که ۱۲ میلیون امریکایی از سمعک استفاده می کنند.بر اساس داده های آماری٬ به ازای هر یک نفری که کاشت حلزون می کنند حدود ۱۲۵ نفر از سمعک استفاده می کنند. در واقع فقط نیم درصد از افرادی که به دنبال راهی برای درمان افت شنوایی حسی-عصبیشان هستند از کاشت حلزون استفاده می کنند.

 

کاشت حلزون گوش چگونه است؟

کاشت حلزون گوش یک قسمت در داخل و قسمتی در بیرون از گوش دارد. بخش کاشتی شامل الکترودها و شبه رسیور می باشد که توسط جراح کاشت می شود. جراح آرایش الکترودی را در داخل حلزون قرار می دهد و شبه رسیور را در پشت گوش کاشت شده قرار می دهد. بخش خارجی شامل: میکروفون٬ پردازشگر و انتقال دهنده می باشد که پشت گوش قرار داده می شود و مشابه سمعک پشت گوشی می باشد. میکروفون صداها را از محیط دریافت می کند و پردازشگر گفتار صداها را انتخاب و مرتب می کند.انتقال دهنده سیگنال هایی را از پردازشگر گفتار دریافت می کند و این ها را به پالس الکتریکی تبدیل و این ها را به الکترود کاشتی جراحی شده منتقل می کند. آرایش الکترودی سپس عصب شنوایی را تحریک کرده و ایمپالس به مغز می فرستد که در مغز به عنوان صدا پردازش می شود.

 

چه کسی کاندید کاشت حلزون می باشد؟

اغلب افرادی که از کاشت حلزون استفاده می کنند در ابتدا قبل از جراحی استفاده از سمعک را امتحان می کنند. اگر سمعک به علت کاهش عملکرد حلزون یا تمایز گفتار ضعیف حداکثر کارایی را فراهم نکند٬ کاشت حلزون در نظر گرفته می شود.

 

تشخیص کاندیداتوری کاشت حلزون شامل٬ سنجش شنوایی٬ آزمایشات پزشکی و مطالعات تصویربرداری می باشد . کودکان ۱۲ ماهه می تواند کاشت حلزون شود. بیشتر افراد دریافت کننده کاشت حلزون کاهش شنوایی حسی-عصبی عمیق و یا کری مادرزادی دارند. سرویس های توانبخشی در پی کاشت حلزون و توسط متخصصین گفتار و زبان و ادیولوژیست انجام می شود. هزینه جراحی از ۴۰۰۰۰دلار تا ۱۰۰۰۰۰ دلار متفاوت می باشد.شرکت های بیمه سلامت درجات مختلفی از منافع برای روند جراحی ٬ پروتز برای جراحی و سرویس های پیگیری مهیا می کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

کانال تلگرام

pastor_samak@

اینستاگرام

pastor_samak

زمان پذیرش

روزهای فرد (یک‌شنبه، سه‌شنبه و پنج‌شنبه) ساعت 15:00 الی 20:00

تهران اسلامشهر

خیابان مطهری کوچه پنجم جنب داروخانه دکتر حاتمی (روبروی ساختمان پزشکان پاستور) پلاک 9 طبقه اول